RYCHLÝ KONTAKT:
+420 776 857 870

Představili jsme Žánka. Novou službu pro veřejnost

19. 11. 2019

Představili jsme Žánka. Novou službu pro veřejnost

15. listopadu  jsme na tiskové konferenci slavnostně představily novou službu. Tu mohou od dubna 2020 sloužit návštěvníkům a obyvatelům moravské metropole. Jedná se o šlapací vozítko, Ološlap II, vyrobené podle designu legendárního Volkswagenu T1. Ološlap II je pojmenován po Janu Usnulovi neboli Žánkovi, jehož život skončil předčasně roku 2011 při snaze o záchranu topícího se dítěte na Mlýnském náhonu v Olomouci. 

Novinka Ološlap II Žánek i stávající Ološlap I jsou dle slov Šimona Pelikána suchozemskou alternativou k plavebním lodím. Stejně jako ony, i Ološlapy nabízí svým pasažérům historický výklad během jízdy po olomouckém centru. Žánek vznikal necelý rok, pojme 13 pasažérů a jeho inovativní konstrukce je z lehkého hliníku. Ten společně s elektromotorem zajistí pasažérům velmi komfortní jízdu bez vynaloženého úsilí.

„Konstrukce je uzpůsobena tak, aby mezi pasažéry mohli být senioři či děti na školním výletu. Vzhledem k tomu, že předpokládáme návštěvu i zahraničních turistů, připravili jsme si výklad historie města Olomouce i v cizích jazycích. Myslím si, že i v globálním měřítku je Žánek unikátní služba a jsem moc rád, že se nám ji podařilo dotáhnout do konce,“ doplňuje s úsměvem Šimon Pelikán.

 

U pojmenování nového Ološlapu Šimon Pelikán neváhal. S Honzou Usnulem ho pojilo letité přátelství, které bylo nečekaně ukončeno Žánkovým hrdinským činem. V kritické situaci neváhal a pokusil se zachránit cizí život bez ohledu na život svůj. „Myslím si, že kdyby tu Žánek mohl být s námi, líbilo by se mu, co jsme vytvořili. Věřím, že by byl v našem týmu po mém boku,“ uvádí Šimon Pelikán.

 

Ološlap II Žánek bude veřejnosti slavnostně odhalen v pátek 15. 11. v 17.00 na Dolním náměstí 34, kde mají Plavby Olomouc svůj tradiční Olopunč. Ve stejnou dobu na tomtéž místě započne i 4. punčová sezóna – Adventní čas s Olopunčem. Mimo výše uvedené se návštěvníci mohou těšit na koncert a vernisáž Plaveb Olomouc s podtitulem „Tak jsem se ráno probudil“.

 

Ološlap II Žánek vzniknul za laskavé podpory Olomouckého kraje, města Olomouce a Autocentra Olomouc. Velké díky patří Moravská výrobní za truhlářské práce, Heinz Elektro za elektroinstalace, panu Štefanovi a panu Zapletalovi za poháněcí soustavy, a především panu Lubomíru Popelkovi, který ve své firmě Ološlap postavil. Návrh zpracoval architekt Jozef Mrázek.

 

Kontakt pro média: Šimon Pelikán |  info@plavbyolomouc.cz |731 640 740

Novinky - výpis všech